"Enter"a basıp içeriğe geçin

CHAT

Chat, İnternet’te herkesin eş zamanlı iletişim kurması, aynı anda görüntülü yada sesli konuşmasına imkan sağlayan bir web yazılımıdır. Türkçe karışılığı sohbet demektir. Daha iyi ve anlaşılır bir nitelik vermek gerekirse, Chat: 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından hizmete sunulmuş ve insanların İnternet üzerinden iletişim kurmasına imkan sağlana irc dediğimiz İnternet Relay Chat ile ismini bizlere tanıtmıştır. Böylece devrim niteliği taşıyan bu yazılım ile bugün hali hazırda kullanılan sosyal medya siteleri başta olmak üzere arkadaşlık sitelerinin  ve daha bir çok alanın ilham kaynağı durumundadır.  Sohbetet.net sitesine ise, irc tabanlı yazışarak yapılan Türkçe bir chat sitesi demek doğru olur. Sitemizi esas alarak kısaca denilebilir ki; yeni insanlarla tanışma ve muhabbet etmek için girdiğimiz web siteleri üzerinde diğer kullanıcılar ile eş zamanlı iletişim kurabilmemizdir.

Herkesim tarafından tercih edilen, boş zamanları daha eğlenceli bir hale getirmenin yanı sıra kendimize yeni bir arkadaş grubu oluşturmamıza da fayda sağlar. Öyle ki chat kullanıcıları, aradıkları ve kendilerine göre bir eğlence kıstası olarak belirledikleri, tercih bakımından oldukça geniş seçeneklere sahip Chat’i sınıflandırmakta ve aradığı özelliklere hitap eden kelimeler sayesinde bir seçicilikle belirlemektedir. Mobil chat, görüntülü chat,  ve tabii ki sohbet gibi bir çok arama ile istedikleri sitelere kolayca ulaşabilmektedirler. Aslında bu duruma İnternet üzerinden tanımadığımız kişilerle sohbet etmemin verdiği heyecan da eklenince oldukça ilgi çekici bir hal alıyor. Genelde sohbetler sözlü olarak yapılır ve anlık gelişen arkadaşça yapılan konusu gündelik hayattan ve yaşananlardan olan konuşma halinde geçer. Ancak gerçeklikten uzak içinde bulunulan zamanı eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlayan kısa kısa kelimeler halinde geçer. Yaşadığımız çağın getirdikleri ile kolay ulaşılabilir İnternet sayesinde her an her yerde İnternet’te sohbet etmek mümkün.

Chat Olunca Bunlardan Bahsetmek Önemli

IRC tabanlı web sitelerinde yazışarak yapılan konuşma için bazı terimleri bilmek ve kullanmasını öğrenmek oldukça işimize yarayacak bilgilerdir. Bunlardan kısa örnek verelim.

NickServ : Kullandığımız nick (rumuz) ‘ları, kayıt etmemize yarayan ve bu yaptığımız işlemleri kayıt altında tutup saklayan servisin adıdır. Bazı kullanılabilir komutlar ise register, identify, recover.

Register : Bu komut sahiplik anlamındadır ve kullanığımız nick (rumuz)’ları kayıt etmemize yarar. Kullanımı : /nickserv register nick şifre email

İdentify : Kayıt altına aldığımız nickin bize ait olduğunu belirtmek için kullanılır. Kullanımı : /nickserv identify şifre

Recover : Bazı durumlarda bağlantımız kopar ve tekrar bağlandığımız askıda kalan nick’in bağlantısı koparılmak için kulanılır. Kullanımı : /nickserv recover nick şifre

ChanServ : Kanalları kayıt etmemizi sağlar ve kayıt altına aldığımız kanallar üzerinde yapılan işlemleri saklar.

MemoServ : Çevrim dışı kullanıcılara mesaj bırakmak için kulanılır. Kullanımı : /memoserv send nick mesaj

Konuk.Org: Ücretsiz kolay sohbet odaları ile ziyaretçilerine Seviyeli kelebek chat yapma imkanı sağlarken, Türk Sohbet, Avrupa Chat, TR Sohbet, Harika Muhabbet, Çet, Sohpet, Çevrimiçi Arkadaşlık Sitesi kullanıcılarına yeni arkadaşlarla tanışma, kaynaşma imkanı sağlayan güvenilir mobil chat ve tam sohbet sayfası üzerinden Klavyeden kalıcı dostluklara ulaşabilirsiniz. Sponsor Bağlantılar: Konuk.Org Ücretsiz seviyeli sohbet odaları kanalları ile ziyaretçilerimize Bedava mynet sohbet arkadaşlık kolay sohbet odalarımızda chat yapabilecekleri yüzlerce yeni arkadaşlarla tanışma kaynaşma imkanı bekliyor.